to co gdzie kiedy
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

ten nasz kraj

Go down

ten nasz kraj Empty ten nasz kraj

Pisanie by Admin Nie Wrz 01, 2013 6:43 pm

„Sławomir Mrożek wielkim pisarzem był. Kropka. Był wielkim dramaturgiem i jeszcze kimś więcej. Dla wielu pokoleń był wielkim nauczycielem. Bez względu na to, co dziś przeczytać można w wielu wspomnieniach i analizach, był po prostu niesłychanie polski i tę naszą rzeczywistość widział lepiej i bardziej przenikliwie, niż wielu innych twórców, a może nawet jak nikt inny. Kształtował nasz sposób widzenia świata, tej naszej rzeczywistości i nierzeczywistości, uczył ironii i dystansu. Myśleliśmy ?mrożkiem?, mówiliśmy ?mrożkiem?, nawet jeśli nie w pełni zdawaliśmy sobie z tego sprawę. Po prostu był w nas i z nas.”
Myśleliśmy mrożkiem i mówiliśmy mrożkiem i mamy oto rezultaty. Polska kiboli, narodowców, Wałęsy, Gowina i regresu cywilizacyjnego.
I ten „panteon narodowy”. Kto go stworzył i to obok tępego reakcjonisty Skargi. To już lepszy jest Rydzyk. A swoją drogą, czy widział ktoś Mrożka w Kościele? A to Mrożek właśnie, clou jego dorobku, absurd i kpina. Ale Kk zawłaszczy w tym ignoranckim, ciemnym, ksenofobicznym i „na kolanach” (na kolanach nie można być wolnym – więc jak ś.p. Pan „od Jaruckiej” i prowokacji wobec Cimoszewicza, skuteczny polityk i szczery demokrata Konstanty Miodowicz, walczył i wywalczył taką wolność – czy nie ?) narodzie wszystko, aż do udławienia się: jeśli „skonsumowali” Piotra Skrzyneckiego to i skonsumują Sławomira Mrożka. Za trzy, cztery pokolenia (przy takim poziomie edukacyjnym i cofaniu się w intelektualny niebyt) nikt i tak nie będzie wiedział „who is who”. Zostanie tylko ta jedna totalitarna i zaciemniająca historię, współczesność i ….. przyszłość Instytucja.
A chór „prawdziwych-Polaków-katolików” i „narodowego kibolstwa” zaraz zakrzyknie że 17.09 to termin „niebłagonadiożny” i hańbiący „nastajaszczą Polskę”.
U nas zawsze musi być – jak zauważył w rozmowie z Z.Baumanem S.Obirek – immanentna polskości „narkotyzacja mitu”. Śmieszne ….. ale Polaków na prawdę to jedynie groby, pogrzeby i cmentarze realnie interesują.

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Nie Wrz 01, 2013 6:44 pm

Jestem entuzjasta pomyslu entuzjasty – pochowac Mrozka w rodzinnej wiosce, moze byc na przykoscielnym cmentarzyku. Madrzy Angielczycy, ktorzy wymyslili spora czesc naszej cywilizacji, od Oksfordu i Szekspira do Kuby Rozpruwacza i WC (niekoniecznie w tej kolejnosci), tak wlasnie robia. Milosz tez tak wlasnie chcial spoczac, ale go dopadli trupolubcy. Nieustraszeni lowcy zwlok moga na pocieszenie przechowywac w swoich kazamatach te rzesze zmarlych bedomnych, biednych i samotnych, o ktorych los po smierci nikt nie dba. Odciazyliby przy okazji budzety lokalnych samorzadow, zanim te rowniez padna trupem. Nie wiem, czy wszystkim i zawsze odpowiada tworczosc naszych artystow. Zawsze wyplywa ich zaangazowanie w poprzednim ustroju. Jesli w PRL ktos chcial tworzyc, istniec artystycznie, czy nie nalezal wprost do przesladowanej opozycji – wlasciwie przestal teraz istniec. Przepustka do pamieci staje sie poparcie dla PRL. Calkiem, jakby pozostalych pracujacych w PRL wcale nie bylo. Jakby podzialow bylo malo, przy kazdym pochowku znanego czlowieka w Polsce zaczyna sie spor i publiczna debata GDZIE? Czy to jeszcze gdziekolwiek indziej na swiecie ma miejsce? Po cichu uzgadnia sie kwestie z rodzina i godnie wyprawia pogrzeb,

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Sro Sty 01, 2014 10:37 pm

40 lat temu powstało nowe osiedle mieszkaniowe. Wprowadzały się młode małżeństwa. Parapetówki i niekończące się imprezy, drące się adaptery, śpiewy i tańce w każdy piątek i sobotę. Byłam wtedy dzieckiem i nie mogłam spać, ale kogo obchodziło dziecko. Teraz młodzi się zestarzeli,ogłaszają wszem i wobec,że muszą mieć ciszę,bo chore serce albo wysokie ciśnienie. Szkoda,myślą,że to było dawno i nieprawda,sami zatruwali życie sąsiadom a teraz wymagają ciszy absolutnej. Dodam,że ja nie jestem sprawczynią nocnych hałasów,ale jak słyszę jakieś narzekania,że ten czy tamten głośniej ma nastawioną muzykę to od razu mam ochotę przypomnieć,jak to oni 40 lat temu imprezowali. Może niech łaskawie panujący Komendant Główny Policji przestanie bawić sie w skąpego księgowego i ciąć fundusze na patrole, bo widać co później z tego wychodzi - plaga chuligaństwa i zdegenerowania! A ludzie mają juz tego dosyć. Kupczenie bezpieczeństwem jest

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Sro Sty 01, 2014 10:38 pm

a ja mieszkam na I pietrze, sasiadka na IV. prace mam taka, ze pracuje od 15 do 23, zanim wroce do domu zjem kolacje i pojde spac jest kolo pierwszej w nocy, spie 7-8 godz, sasiadka natomiast pracuje na 6 rano codziennie o 5.30 wychodzi do pracy i zaczyna sie koszmar, bo chodzi w wysokich obcasach czy lato czy zima (taka modnisia choc wazy ze 100 killo) i schodzi tym ciezkim powolnym krokiem stukajac obcasami przez jakies 5 min, zadne prosby a potem grozby nie pomagaja, policja tez ma to w doopie, co robic? Znalazłem sposób na sąsiada dzisiaj sąsiad zrobił sobie prywatkę sylwestrową i muzyka buczała na cały regulator do 5 rano.Krew mnie zalewała bo byłem po zmianie nocnej i nie mogłem spać.Ale jak balanga sąsiada się skończyła wszyscy odpoczywali po imprezie ja włączyłem kocią muzykę na cały regulator i o godzinie ósmej poszedłem z pieskiem na spacer,po powrocie zabawowy sąsiad stał pod drzwiami że nie może spać odpowiedź była krótka pan bawił się w nocy a ja bawię się w dzień i zamknąłem mu drzwi prze nosem.

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Sro Sty 01, 2014 10:39 pm

Niedawno wprowadziłem się na nowe osiedle, gdzie wspólnota przyjęła za standard, że głośne prace remontowe można wykonywac w dni powszednie między 8 a 18.00 i w soboty między 9 a 15.00. Suchy przepis, gdyż nierzadko słychać borowanie ścian już od 7.00 i to w soboty, czasem do 22 albo i dłużej, a nawet czasem w niedzielne popołudnia. I co z tego- gdy policja najeżdża sąsiad jeden czy drugi "właśnie skończył przed 22.00, a nie wiedział że do 18.00 ustalone"... albo "to nie ja"... i kończy sie pewnie na upomnieniu... A gdzy przychodzi pora kąpieli niemowlaka i jego usypiania za ścianą znowu rozlega się odgłos wiertarki udarowej i dziecko rozpłakane nie śpi do północy... A co jak w upał o 24.oo koszą trawę spalinowymi kosiarkami tuż pod balkonami budzą całą dzielnicę i smrodzą a okna otwarte bo upał . Obłęd rozumiem upał ale można o 19,00 do 22,00 a nie nagle w nocy przychodzi 3-ech z kosiarkami . Koszą trawę co 2-tygodnie której nie ma . Już się boję lata to w naszym Olsztynie ul. Krasickiego straż miejska oczywiście nie reaguje .

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Wto Lut 16, 2016 7:29 pm

1. Można i nawet trzeba. Ceny były sztucznie zaniżane, płace też. W efekcie PRL sprzedając towar 100 razy drożej na Zachodzie, miało 100 razy mniejsze koszty pracy. Reszta lądowała w kieszenie bonzów lub w budżecie. Przeżyć za owe 20 USD dało się i owszem, ale było to życie smętne. Dla przykładu, średnie zarobki w 1973 wynosiły 2800 zł. A ceny? Cukier 10,5 zł; schab (o ile był dostępny) 56 zł. Wódka 65 zł (sic!). O 90 zł za szynkę czy ponad 6000 zł za lodówkę nawet nie wspomnę. Nie mówiąc już o ponad10 000 zł za pralkę automatyczną. No ale za to fryzjer i gaz były tańsze. Smile 1. A dziś to kapitalista kalkuluje (znów!) minimalną płacę, taką, aby pracownik przeżył za nią od wypłaty do wypłaty.
2. Rozumiem, że uważasz, iż dziś w Polsce płace są wysokie. To dlaczego tylu Polaków pracuje dziś poza Polską?
3. Zyski w PRLu inwestowano w rozwój kraju, dzięki czemu w PRLu większość ludności otrzymała, po raz pierwszy w całej naszej historii, mieszkania z bieżąca ciepłą woda i łazienkami.
4. Za Gierka Polacy poprawili, i to znacznie, swoją stopę życiową. Poza tym, to podaj koszt całego ówczesnego koszyka zakupów i porównaj go z medianą ówczesnych wynagrodzeń, a nie tylko selektywnie wybrane ceny najdroższych towarów. To co tu piszesz, to jest bowiem zwyczajnie nieuczciwa manipulacja danymi.
5. Dziś w Polsce nie każdy płaci podatki, n.p. nie płacą ich najbogatsi, używający tzw. rajów podatkowych oraz wielkie firmy zagraniczne.
6. W PRLu nie było bezrobocia. Bezrobotny dostawał więc nie zasiłek, a skierowanie do pracy!
7. To wychodzi na to samo: nieważne czy uchylasz się od płacenia podatku w 100%, czy też „tylko” w 10% - w obu przypadkach to jest przestępstwo skarbowe, tyle że na inną skalę.
2. Dzisiaj system podatkowy wygląda tak, że są różne odliczenia i zwolnienia oraz kwoty wolne, dlatego każdy płaci podatki.
3. Czy w czasach PRL-u coś takiego było?
4. Domiar to całkiem co innego, niż przestępstwo skarbowe polegające na uchylaniu się od płacenia podatków.


Ostatnio zmieniony przez Admin dnia Pią Lut 16, 2018 7:24 pm, w całości zmieniany 1 raz

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Nie Kwi 24, 2016 11:32 am

Jeśli ja potrafiłem przepracować 42 lata składkowe i dałem rade to niech ta reszta obiboków się bierze do uczciwej pracy nie kombinuje a to to a to tamto masz dowód na to że przepracowałeś 40 lat składkowe masz emeryturę kobieta 35 lat czytelne i jasne coś cienko z realizacją obietnic wyborczych. Kwota wolna od podatku sprawa rozmyta podobno w ratach w nastepnych latach. Wiek emerytalny niedługo minie rok i nic. 500 na kaszde dziecko jest co prawda na drugie i dalsze. O innych obiecankach nie wspomne. Jeszcze troche a zbliżą sie kolejne wybory i jestem ciekaw jakie wtedy bedą obiecanki i ile osob w to uwierzy. Masa znów się dała złapać na populizm ...maso polska możecie iść na wcześniejszą  emeryturę pod warunkiem że przepracujecie 50 lat ..czy masa rozumie ..czy znów będzie gęgać ....założenie jest proste ma jak najmniej dożyć do emerytury ..bo emeryt to z punktu widzenia socjologicznego ..to pasożyt ..zrozumiano ..Jeszcze jedno państwowi urzędnicy a więc ten wasz numer jeden są z założenia socjopatami ..a teraz sioo przed telewizor


Ostatnio zmieniony przez Admin dnia Pią Lut 16, 2018 7:26 pm, w całości zmieniany 1 raz

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Nie Kwi 24, 2016 11:33 am

w Niemczech już się mówi o emerytach po 70-tce , gdzie ten kraj wysyła w świat ogromną ilość swoich towarów , przynosząc tym samym państwu ogromne zyski , w efekcie czego bogate państwo Niemieckie stać na WIELE , WIELE , m.in pomoc ubogim krajom , budowy autostrad itd itp . Można by wyliczać w nieskończoność . Zatem proszę , aby Pan sprawił , by Polscy przedsiębiorcy byli chronieni przez Państwo Polskie , mniej nękani przez fiskusa , mieli więcej swobody i tym samym możliwości rozwojowych , aby Państwo Polskie "mocniej" pomagało rodzimym pomysłom , by urzędasy zrozumieli w końcu , że pracują dla nas (bo jak narazie to większość z nich myśli odwrotnie ) ,wtedy kasy w PL NIE ! będzie brakowało  , a czasami chore pomysły będzie z czego wesprzeć i mniej ludzi opuści nasz kraj w pogoni za chlebem.Przy http://www.ugos.com.pl/czyszczenie-kanalizacji-i-przepompowni propozycjach 35 dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn pracy to i tak będzie więcej . Pan Duda nie dodał ilości lat na bezrobociu na ktorym mlodzi ludzie przebywali i przebywają. A bez potwierdzenia dokumentami i zgłoszenia do ubezpieczeń z tytulu zatrudnienia , może się okazać to nie realne. Ja już nie wspomnę o wysokosci emerytury. To będą dopiero jaja. Ciekawe co potem powiedzą ci co to obiecali i co będą mówić o nich ci co w to uwierzyli.

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Pią Lut 16, 2018 7:25 pm

Pozytywnym czynnikiem może być przyspieszenie inwestycji - powinny one w tym roku wzrosnąć aż o 6,7 proc. Co więcej, to inwestycje prywatne będą zwiększać stopniowo swój udział w inwestycjach ogółem.

Bazą do dalszego ożywienia gospodarczego są wskaźniki, jakie polska gospodarka notowała pod koniec minionego roku. W ostatnim kwartale był wzrost PKB o 5,1 proc. Do zwiększonej konsumpcji po stronie gospodarstw domowych i bardzo dobrej sytuacji w eksporcie, dołączyło zwiększenie nakładów inwestycyjnych, głównie w infrastrukturę.

Dwie podwyżki stóp w 2019 roku
- Sytuacja na polskim rynku pracy będzie się nadal poprawiać - twierdzi Krześniak. - Stopa bezrobocia i wzrost płac średnio o około 6,6 proc. spowodują prawdopodobnie wzrost inflacji powyżej celu inflacyjnego w 2019 r. - dodaje.

Na tej podstawie ekonomista prognozuje, że w 2019 r. można spodziewać się dwóch podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej, czyli dwa razy po 0,25 proc.

REKLAMA

- RPP będzie jednak bardzo ostrożna z podnoszeniem stóp procentowych, zwłaszcza wobec ostatnio widocznego średnioterminowego trendu na umocnienie złotego - uważa Krześniak.

Ekonomista podkreśla, że ostatnie wzrosty złotego odzwierciedlają silny popyt na eksport, dodatnią różnicę stóp procentowych wobec strefy euro oraz relatywnie wolniejsze od oczekiwań rynku tempo podwyżek w USA. Uważa, że złotemu ten wzrost się należał i nadal jest niedowartościowany.No wlasnie wszyscy prognozuja wielki wzrost w Polsce i generalnie wielkie inwestycje wiec dlatego niemcy pozbywaja sie akcji WBK to naprawde dziwne zachowanie z ich strony,wrecz nierozumne

- W sytuacji powrotu apetytu na ryzyko jest miejsce na dalsze stopniowe umacnianie się złotego - ocenia Krześniak. - W krótkim terminie złoty pozostanie negatywnie skorelowany z dolarem amerykańskim i w okresach awersji do ryzyka złoty będzie osłabiał się zarówno wobec euro, jak i dolara.


Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Pią Lut 16, 2018 7:28 pm

u nas w firmie w Białymstoku pracują Białorusini. zarabiają na start tyle co pracownik z 5 letnim stażem pracy a przychodzą zieloni bez umiejętności obsługi specyficznych maszyn w naszej firmie. dodatkowo dostaja podwyżki nie za umiejętności a za przyprowadzanie kolejnych pracowników.No proszę jak do PiS dyktatury walą ludzie z całego świata.
Gospodarka pędzi 5 % pkb ,pensje rosną ,autostrady się budują ,przemysł jest odbudowywany. I pomysleć gdzie byśmy byli dziś gdyby nie Tusk z ekipą czy Balcerowicz. Polska dziś byłaby potęgą gospodarczą a nie krajem kolonialnymCiekawe dlaczego niemcy gdy Polska wstąpiła do Unii nie pozwalali na pracę Polakom przez 7 lat, pomimo że bylismy w Unii. A teraz nasz polsko języczny rząd otwiera rynek dla krajów nie będących w Unii pytanie po co ?Białorusini to polska krew, u nas są mile widziani, nie mordowali nas i nie są do nas wrogo nastawieni w przeciwieństwie do tych gloryfikatorów Bandery. Trzeba rozwiązać problem z Ukraińcami jak najszybciej bo już kiedyś były informacje o przemycie broni z UA do Polski. Nie chciałbym sobie wyobrazić jaka byłaby przyszłość kraju gdyby było ich zbyt dużo. Niech wracają walczyć o swoją ojczyznę z ruskimi.

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Pią Lut 16, 2018 7:29 pm

Składki do pracowniczych planów kapitałowych osiągną ok. 20 mld zł w 2020 r. oceniają analitycy BZ WBK. Jak dodają, rewolucja emerytalna przełoży się też na słabszy wzrost naszych dochodów i konsumpcji. Wyższa będzie natomiast stopa oszczędzania.

W 2019 r. wpływy do PPK wyniosą ok. 8,7 mld zł i będą stopniowo rosły do 21,3 mld zł w 2022 r. Naszym zdaniem, te szacunki można uznać za dość konserwatywne - szacuje bank w najnowszym raporcie.montaż klimatyzacji Warszawa, pogotowie wodociagowe, pogotowie kanalizacyjne Warszawa

Jak wyjaśnia, do szacunków użył modelu, w którym w planach uczestniczy 80 proc. większych firm, 55 proc. małych i 40 proc. samozatrudnionych. Analitycy założyli, że odkładana będzie najniższa możliwa kwota.

Zdaniem analityków BZ WBK składki płacone przez pracowników będą rosły od 3,8 mld zł w 2019 r. do 11 mld zł w 2022 r. Tyle też wyniosą spadki dochodów do dyspozycji brutto. W porównaniu z produktem krajowym brutto kwota ta wyniesie 0,2 proc. PKB w 2019 r. i wzrośnie do 0,4 proc. PKB w 2022 r.

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Pią Lut 16, 2018 7:30 pm

"Spadek dochodów do dyspozycji będzie miał ujemne przełożenie na konsumpcję prywatną, która naszym zdaniem będzie rosła wolniej o 0,3 punkty procentowe w 2019 i 2020 r. i 0,1 pkt proc. w kolejnych latach - ocenia bankWarto podkreślić, że wprowadzenie PPK zbiegnie się w czasie ze zniesieniem limitu 30-krotności podstawy składki emerytalnej, co dodatkowo podniesie koszty pracy o ok. 1 mld zł w skali rocznej. Uważamy, że w środowisku wyczerpujących się zasobów siły roboczej i presji na wzrost płac będzie to dodatkowy czynnik wywierający presję na spadek marż, a co za tym idzie na szybszy wzrost inflacji" - czytamy dalej.

Zdaniem analityków BZ WBK duża część pieniędzy z planów zostanie zainwestowana w papiery skarbowe. Dodatkowy popyt na obligacje wyniesie ok. 2,5 mld zł w 2019 r. i ok. 6,5 mld zł w 2022 r. - oceniają.

15 lutego rząd przedstawił założenia dotyczące wprowadzenia PPK, czyli nowego elementu systemu emerytalnego. Motywacją dla PPK jest budowanie krajowych oszczędności oraz zwiększenie przyszłych świadczeń emerytalnych. PPK będą wprowadzane stopniowo - najpierw największe firmy będą miały obowiązek zaproponowania swoim pracownikom planu, potem stopniowo dołączać będą mniejsze. W ostatniej fazie dołączyć mają też jednostki sektora finansów publicznych. Łącznie, wg szacunków Ministerstwa Finansów, PPK mają być dostępne dla ponad 11 mln
Jak jednak dodaje, w dłuższym okresie negatywny wpływ PPK na konsumpcję obniży się, bo zwiększy siłę nabywczą emerytów. "W szczególności, nasze szacunki wskazują, że przy łącznej składce PPK na poziomie 5,5 proc. mężczyźni mogliby nadrobić obniżenie świadczenia emerytalnego wynikające z cofnięcia podwyżki wieku emerytalnego" - czytamy także. W przypadku kobiet PPK nie jest w stanie nadrobić tej obniżki, ale przy założeniu, że składka wyniesie aż 8 proc. (maksymalna uwzględniona w projekcie nowych przepisów), pozwoliłoby to zredukować ubytek świadczenia o około połowę.

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Admin Pią Lut 16, 2018 7:33 pm

Później ARP złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego Hawe. W ocenie ARP umorzenie zmniejsza szanse na odzyskanie majątku Hawe i jest krzywdzące dla wierzycieli.
Nawet dwa lata więzienia będą grozić za wymuszanie od pracowników rezygnacji z oszczędzania w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Rząd PiS nie chce dopuścić do sytuacji, gdy pracodawcy będą chcieli zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia i zniechęcać pracowników do odkładania na przyszłość. o program dobrowolny, choć automatycznie zostanie zapisany do niego każdy zatrudniony (oprócz samozatrudnionych). Będzie mógł z niego zrezygnować. Co miesiąc z pensji każdego uczestnika PPK na oszczędności powędruje drobna część pieniędzy.

Domyślnie będzie to 2 proc. pensji brutto, ale pobierane od kwoty "na rękę". W przypadku pensji rzędu 2 100 zł brutto będzie to 42 zł. Odliczymy je jednak od kwoty netto, czyli od 1 530 zł.

Do tego swoją część dorzuci pracodawca - 1,5 proc. pensji brutto (31,5 zł miesięcznie). To będzie jego koszt zatrudnienia, ale będzie mógł sobie go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Od tej kwoty nie odprowadzi też żadnych składek na ubezpieczenie społeczne. Ostatnią część dołoży państwo. Co roku dopłaci 240 zł do oszczędności (20 zł miesięcznie). Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Pracy. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Najpierw obowiązek stworzenia PPK w firmach będą miały przedsiębiorstwa duże - zatrudniające powyżej 250 osób. One powinny być gotowe na reformę już od 1 stycznia 2019 roku. Co muszą zrobić? Przede wszystkim podpisać umowę z jednym z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, które zostaną dopuszczone do zarządzania pieniędzmi. Informacje o takich podmiotach pojawią się na specjalnie stworzonym portalu Polskiego Funduszu Rozwoju. Do tego firmy będą musiały przygotować system płatności tak, by pobierał pieniądze i za część pracowniczą, i za część pracodawcy.

Od lipca 2019 roku obowiązek obejmie podmiotu zatrudniające od 50 do 249 osób. Od 1 stycznia 2020 roku w PPK będą też firmy zatrudniające od 20 do 49 pracowników. Na koniec - od 1 lipca 2020 roku - PPK obejmą podmioty zatrudniające od 1 do 19 osób.
montaż klimatyzacji, naprawa wodociągów Warszawa, udrażnianie rur Ursynów
Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy system oszczędzania na emeryturę. Solidarnie na lepszą przyszłość zrzucą się pracownik (każdy zatrudniony, za którego opłacane są składki emerytalne), pracodawca i państwo.
Grupa kapitałowa Hawe świadczy kompleksowe usługi operatorskie na bazie posiadanej infrastruktury światłowodowej oraz usługi projektowe i budowlane dla branży telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej i samorządów terytorialnych. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

Admin
Admin

Liczba postów : 35
Join date : 01/09/2013

http://zjawa.dust.tv

Powrót do góry Go down

ten nasz kraj Empty Re: ten nasz kraj

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach